V oblasti obnoviteľných zdrojov energie sa tlak na ich ďalšie rozširovenie bude v čase len zvyšovať. Či už zo strany vlády SR tak aj zo strany Európskej únie. Slovensko do roku 2020 nesplnilo ani svoj pôvodný cieľ dosiahnuť 14%ný podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej domácej spotrebe energií.
V roku 2021 navyše schválila Európska komisia ambiciózny legislatívny balík “Fit for 55”, ktorým plánuje výrazne znížiť emisie sklenníkových plynov do roku 2030 najmenej o 55%. Zároveň týmto programom plánuje Európska únia dosiahnuť 40%ný podiel elektrickej energie z OZE na celkovej spotrebe najneskôr do roku 2030. Pôvodný plán 32% bol teda navýšený o ďalších 8%. K tomuto cieľu majú prispieť všetky štáty Európskej únie.
Vzhľadom k zvyšujúcej sa spotrebe elektrickej energie, plánovaným odstávkam jadrových elektrární v EU a špekulatívnemu charakteru s obchodovaním s emisnými povolenkami došlo v roku 2021 k bezprecedentnému rastu cien energií. Rast cien energií bude aj naďalej podporovať rozširovanie viacerých projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov. Predovšetkým v súvislosti s úsporou energií priemyselných spoločností a energeticky náročných prevádzok.
Čoraz častejšie sa budeme taktiež stretávať s projektmi OZE. Tie nebudú závislé na pevnom výkupnom tarife ako to bolo doteraz, ale budú schopné komerčne fungovať aj pri trhových cenách elektrickej energie.
Ministerstvo hospodárstva SR chcelo upraviť systém podpory na tzv. aukcie, ale pravdepodobne sa skôr dočkáme projektov, ktoré budú schopné komerčne fungovať na trhu ako samotných aukcií. Úlohou Ministerstva hospodárstva by v tejto oblasti malo byť predovšetkým odstránenie bariér vstupu na trh, akými sú poplatky za pripojenie obnoviteľného zdroja pred samotným získaním stavebného povolenia. Alebo poplatok za prístup do sústavy (G-komponent), ktorým si distribučné spoločnosti neúmerne sanujú svoje straty. Taktiež by Ministerstvo hospodárstva malo zjednodušiť proces EIA a povoľovací proces SEPSu, aby bolo vôbec možné realizovať zaujímavé projekty v oblasti obnoviteľných zdrojov.
Ďalším výrazným impulzom pri rozšírení OZE bude nepochybne elektromobilita. Tá na trh prinesie významné výzvy predovšetkým v oblasti výroby, distribúcie, spotreby a ďalšieho uchovávania elektrickej energie. Distribučné spoločnosti budú mať v tejto oblasti najdôležitejšiu úlohu. Nakoľko budú musieť zachovať stabilitu v distribučnej sieti, napriek zvyšujúcemu sa podielu nepredikovateľných obnoviteľných zdrojov na celkovom energetickom mixe. Preto očakávame výrazné investície hlavne do distribučnej siete, ktorá by mala byť dostatočne pripravená na tieto zmeny.